Kuru Bakliyat ve Tahılların Filizlendirilmesi

Reklam
Kuru Bakliyat ve Tahılların Filizlendirilmesi

Antik çağ insanları tahıl, bakliyat, tohum fasulye ve kuru yemişleri çimlendirme ve filizlendirmenin çok değerli olduğunu biliyor, bunları yemek ve şifa amaçlı kullanıyordu. Günümüzde de yapılan araştırma sonuçları, çok iyi ve kaliteli protein değerine sahip olan mercimek filizlerinden altı bardak tüketildiğinde, günlük gereken protein miktarının tamamının alındığını gösteriyor. Bu protein alma şekli, kaliteli ve güvenli olmasının yanı sıra da ekonomiktir.

Yaşam dolu olan filizler, çimlenmiş besinin en doğal ve yoğunlaşmış şeklidir. İçeriğinde kuvvetli mineral, enzim ve amino asitler bulunur. Bunların çekici olmasının sebebi mercimek ve fasulye filizlerinin kırmızı et kadar protein içermesidir. Üstelik içerdiği amino asitler  vücudumuza sindirilmiş protein olarak girer. Böylece vücut tarafından emilimi kırmızı ete kıyasla çok daha kolay olur. Filizler, gönül rahatlığıyla bol bol tüketilebilecek besinlerdir. Çünkü çoğu ette bulunan zararlı hormon ve antibiyotikleri içermiyor.

Özellikle buğday, pirinç, arpa, çavdar ve fasulyede fitik asit ve oksalat bulunur. Metabolizmamız bunu sindiremez çünkü insanlarda bu yapıyı sindirebilen fitaz enzimi bulunmamaktadır. Bunlar demir, çinko ve magnezyumun emilimini engellemektedir.  Besinleri filizlendirmeyle ön sindirimden geçirerek zararlı bildiğimiz toksinleri yok etmiş oluyoruz.

Filizlendirilmiş tohumları düzenli olarak tüketmek sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ve genel olarak sağlıkta iyileşmeye yardımcı olur. Ayrıca filiz tüketimi vücudun daha alkali hale gelmesini  de sağlar.

Tohumlar suda bekletilince ısı ve oksijen de yeterli miktarda ise koruyucu kabuğu çatlar ve çimlenmeye, minik filizler vermeye başlar. Suda bekletilen baklagillerin, tahılların filizleri çiğ olarak veya pişirilerek yenilebilecek canlı filizlerdir.

Hangi Besinler Çimlendirilebilir ?

Doğal şekliyle her tohumda bulunan fitik asit ve oksalat gibi enzim önleyiciler, fermantasyon sırasında yok olur. Bu sırada nişasta basit şekere, proteinler amino asitlere, yağlar ise çözünebilir yağ asitlerine dönüşür; vitaminler açığa çıkar ve artar. Filizlendirme, bu hayat verme aşamasının bir sonraki evresidir. Bu aşamada ay çekirdeği ve karabuğday gibi yeşil yapraklı filizler büyütülür. Filizlendirme tekniğinde kullanılabilecek tohum çeşidi sonsuzdur. Bunları deneyerek görebilirsiniz.Her biri ayrı niteliklere sahip olan bu besinlerin en yararlı olanlarını birkaç kategoriye ayırabiliriz:

Temizleyici / yenileyici: 

Buğday çimi, toprakta büyüyen yeşil yapraklı tohumlar ve alfa alfa, yonca, turp, lahana, hardal, brokoli gibi tohumlar. Bunlar dört, altı saat kadar suda beklemelidir.

Yüksek mineral içeren:

Maş fasulyesi güneş ışığı olmadan, karanlık ortamda kendi doğasına uygun bir şekilde filizlendirilmeli, 10-12 saat suda beklemelidir.

Tedavi edici özelliğe sahip: 

Çemen otu. Yüzde 30 klorofil içeren bu bitki, yumuşak ve doğal bir şekilde derinden tedavi edici özelliğe sahiptir. Sindirim düzenleyici özelliğe sahiptir.

Enerji ve dayanıklılık kazandıran: 

Tahıllar (buğday, yulaf, çavdar, arpa, karabuğday vb). Buğday çimi, ay çekirdeği ve karabuğday gibi tohumlar yaklaşık yüzde 55 oranında klorofile sahiptir. Önce filizlendirilir, sonra toprağa ekilir. Bunu ev ortamında yapmak çok kolaydır. Kısa zamanda olgunlaşır ve en taze hâliyle toplayıp hemen salatalarınıza ekleyebilirsin. Böylece hem tohumun besin değerinden maksimum şekilde yararlanmış, hem de onu anında yararlanabileceğin bir enerjiye dönüştürmüş olursunuz.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: