Nar Pekmezi (Nar Ekşisi ) Nedir ?

Reklam
Nar Pekmezi (Nar Ekşisi ) Nedir ?

NAR PEKMEZİ

Nar meyvesi (Pomegranate) polifenollerce zengindir. Nar meyvesinde bulunan polifenollerin en önemli bileşenleri olan antosiyanidinlerden elajik asit içermesidir.Nar polifenolleri antioksidan aktivitede taşırlar. Narın antioksidan kapasitesi  yeşil çaydan 3 kat daha kuvvetlidir.

C vitamini bakımından da zengin olan nar meyveleri antioksidant etkinlikleri ile LDL (halk arasında kötü diye adlandırılan) kolesterol oksitlenmesini engeller, arteriyal plaklanmayı azaltır ve aterosklerozu önleyerek kalp hastalıklarından korunmada önemli rol oynar.

Narın damarlarda nitrik oksit üretimini artırabilmektedir. Nitrikoksit vazodilatör ve antioksidan aktiviteye sahiptir. Kuvvetli antioksidan özelliğinden dolayı damarlar üzerindeki oksidatif stresi önler ve erektil disfonksiyon tedavisinde yardımcı rol oynar.

Nar meyvesi ekstresinin mide koruyucu etkisi olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışmalarda aspirin ve etanolün oluşturabileceği gatrik ülseri azaltabilmiştir.

Prostat kanserine karşı etkili olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmalarda kanserli prostat hücrelerinin büyümesini engellediği ve apoptozisi aktive ettiği gözlenmiştir. Yine göğüs kanseri hücrelerine karşı etkili olabileceği kabul edilmektedir.

Kolajen yıkımını engelleyebileceği ve fibroblastlardan öncü kolajen üretimini artırdığı için cilt sağlığında tercih edilmektedir.Yapımı çok emekli ev yapımı orjinal katkısız nar pekmezi kullanmanızı öneririm.

Nar Pekmezinin Kullanım Alanları:

  • Kardivasküler sağlık
  • Koroner kalp rahatsızlıkları
  • Hiperlipidemi
  • Hipertansiyon
  • Ateroskleroz
  • Prostat kanseri
  • Cilt sağlığı
  • Erektil disfonksyon

 

Nar Pekmezinin İlaç Etkileşimleri: Anti-hipertansif ilaçlarının etkisini arttırabilir.

Kullanım Şekli :  Salatalarda veya sabah akşam 1 tatlı kaşığı

 

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: