ÇOCUKLUK ÇAĞI ŞİŞMANLIĞI

Reklam
ÇOCUKLUK ÇAĞI ŞİŞMANLIĞI

          Çocukluk çağı şişmanlığının en önemli seebi ailedeki yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Bebeklikten itibaren ‘tombul çocuk sağlıklıdır’ düşüncesinden toplum olarak vazgeçmemiz gerekir.

Sağlıklı beslenmeye bebeklik dönemiyle birlikte başlamalıdır. Anne sütü en mükemmel besindir. Özel bir neden yoksa ilk 6 ay anne sütü tek başına verilmelidir, aksi halde bir çok hastalık gibi obezitenin bir  nedeni bu noktada oluşmaya başlamaktadır.  Ek besinlere doğru zamanda başlanılmalıdır. Çocuğun yemek seçmesinin önüne geçecek ona öğün düzenini benimsetecek bir yaklaşım benimsenmelidir.

Yemek seçmeyen, yemeği silah olarak kullanmayan ve  üretken sağlıklı nesiller istiyorsak sağlıklı beslenmenin etkin olduğu yaşam tarzını bebeklikten itibaren çocuğunuza öğretmelisiniz. Çocukların taklit ederek alışkanlıklar edindiği unutulmamalıdır. Çünkü çocuk anne ve babayı model olarak alır. Sağlıklı yeme alışkanlığını da çocuk bu şekilde öğrenir.  Örneğin çocuğunuzun yemek seçmesini istemiyorsanız siz  ebeveynler de yemek seçmeyin. Çalışıyorsanız ve bu bahaneyle sürekli hazır yiyeceklere yöneliyorsanız , harçlık verip ne yediğini takip etmiyorsanız çocuğunuzun şişmanlamasından birinci derecede sorumlu hale gelirsiniz. Eğer çocuğunuzun kilolu olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora ve diyetisyene başvurunuz.

Okul öncesi ve okul dönemi çocukluk şişmanlığı karşısında neler yapılabilir?

İşte basit bir kaç önerim: 

2-7 YAŞ ARASI- OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUK ŞİŞMANLIĞI

1-      Hareketli oyunlara yönlendiriniz

2-      Beslenme saatlerini düzene sokunuz

3-      Ödül ceza aracı olarak yiyecekleri kullanmayınız

4-      Ailece süt için ve sağlıklı besleniniz

5-      Sevdiği sevmediği besinler diye ayrım yapmadan belli bir düzende besinleri sununuz

6-      Onunla oyun oynayın, nitelikli zaman geçirin. Böylece yemek saatlerinde çocuğunuz sizden özel ilgi istemez ve kabuslar yaşatmaz

 7-14 YAŞ OKUL ÇAĞI ŞİŞMANLIĞI

1-      Okula götüreceği beslenme çantasını hazırlarken dikkatli olunuz

2-      Öğün atlamasına izin vermeyiniz

3-      Kahvaltı ve öğle öğününü düzenli almasını sağlayınız

4-      Rekabet gerektiren spor ve oyunlara yönlendiriniz

5-      Harçlıklarını harcaması için besin dışında bir alan bulun ve onu yönlendirin, örneğin bu haftaki harçlığı ile lunaparkta 3 kez çarpışan otoya binebileceğini önerin.

6-      Fast-food besinleri kontrollü olarak tüketmesine izin verin. Hamburger yanına kola yerine ayran alın patates yerine de salata ısmarlayın.

7-      Çikolata ve abur cuburdan onu korumak istiyorsanız önce siz bunları bırakın.

sismanbebek

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: