Depresyon Bağırsaklarda Başlıyor

Reklam
Depresyon Bağırsaklarda Başlıyor

McMaster Üniversitesi’nden Kanadalı araştırmacılar bağırsaklarda yaşayan mikrofloranın beyindeki kimyasal süreçleri etkilediğini ve kişinin ruh halini değiştirdiğini belirtiyor.

 İnsan bağırsaklarınde milyonlarca bakteri yaşıyor ve yaşamın devam edebilmesi için büyük önem arz ediyorlar. Bu bakteriler yiyeceklerden enerji topluyor, enfeksiyonlara karşı koruyor ve bağırsaklardaki hücrelerin beslenmesini sağlıyor. Bu bakterilerin yaşam ortamında meydana gelen sorunlar kişinin sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor.

Teoride bağırsakların yapısında meydana gelen sorunların kişinin ruh halini etkileyediğini düşünebiliriz. Ancak laboratuar fareleri üzerinde yapılan incelemeler psikolojinin pek de etkilenmediğini gösteriyor. Fakat,sağlıklı bir farenin bağırsaklarını etkileyen bir antibiyotik verildiğinde davranışlarında değişiklikler gözlemleniyor.

Bu farelerin daha gergin ve korkak olduğu gözlemlendi. Bu değişiklikler ile birlikte beynin endişe ve depresyon bölgesinde de hareketlilik saptandı. Antibiyotik verilmesi sonlandırıldığında ise kişinin bilişsel seviyesinin normale döndüğü görüldü.

Bakterilerin etkili bir rolü olup olmadığını kesinleştirmek için araştırmacılar, bağırsaklarında yeteri miktarda bakteri bulunmayan farelerin bağırsaklarına “diğer farelerden” bakteri yerleştirdi. Genetik olarak daha pasif bir fareye aktif bir farenin bakterileri verildiğinde onun da daha cesur ve aktif hareket etmeye başladığı gözlemlendi. Aynı şekilde aktif farelere verilen pasif fare bakterileri de bu farelerin hareketlerinde tedirginliğin gözlemlenmesine neden oldu.

Elbette kişilerin de canlıların hareketleri pek çok farklı sebeple belirlenir. Ancak bilim adamları herkesin bağırsaklarının sağlığına özellikle dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor. Ve belki ileriki dönemlerde hastalıkların bu bakterilerle ilişkilendirilmesinin kesin olarak kanıtlanmasıyla çözüm elde edilebileceğini de belirtiyorlar.

iletisim

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: