14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Reklam
14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Hızla artan diyabet hastalığına farkındalık oluşturmak için Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve Dünya Diyabet Federasyonu(IDF) öncülüğünde, İnsülin Hormonu’nu keşfeden Frederick Grant Banting’in doğum günü olan 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak ilan edilmiştir.

Diabetes Mellitus (DM), pankreastan salgılanarak kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan insülin hormonu salgısının, tamamen veya kısmen yetersiz ya da eksik olması sonucu meydana gelen, hiperglisemiyle karakterize karbonhidrat, lipit ve protein metabolizmasının bozulduğu bir hastalıktır.

Tip 1 Diyabet, İnsüline bağlı diyabet veya Juvenil diyabet olarak adlandırılmaktadır. İnsülin salgısında görevli pankreas hücrelerinin zedelenmesi veya tamamen kaybolmasıyla ortaya çıkar ve insüline bağımlı olarak gelişir. Bu tip hastalar diyabetik ketoasidozu önlemek amacıyla insülin kullanmalıdır. Çoğunlukla erken yaşlarda görülmesine karşın seyrek olarak genç yaşlarda da görülebiliyor. Genetik açıdan Tip 1 Diyabet, poligenik bir bozukluktur. Gelişimini artıran 14 adet gen bulunmuştur.

Tip 2 Diyabet, Yaşlanmayla birlikte gelişen veya İnsüline bağlı olmayan diyabet olarak bilinir. Pankreas beta hücre fonksiyonlarının azalması ve periferik dokularda insülin direnci en büyük problemdir.

Beslenmenin rafine ürünlerden zengin olması, işlenmiş yiyeceklerin tüketimi, şekerli besin alımı, alkol tüketimi, aşırı kilo, sedanter yaşam tarzı Tip 2 DM’ye sebep olmaktadır. Bu nedenle Tip2 diyabeti önlemek için dengeli ve sağlıklı beslenme ile hareketli yaşam biçimi bireylerin sağlığı için büyük önem arzetmektedir.

İnsülin, kandaki glikozu hücrelerin kullanabilmesini sağlar. İnsülin direnci durumunda ise, hücreler glikozu kullanamadığından dolayı kan şekeri düşmez ve bu durum ilerleyen süreçte Tip2 Diyabete neden olur. Ve tabi ki, insülin direncine sebep olarak Tip 2 DM’ye kadar giden sürecin temelini obezite oluşturuyor… Buradan Tip2 DM’li kişilerin büyük çoğunluğunun aynı zamanda obez veya kilolu olduğunu düşünebiliriz. Kilo kontrolüyle diyabetin seyri değiştirilebilir.

Glisemik index besinlerin kan şekerini yükseltme özelliğidir. 0-100 arasında değer alır ve değer yükseldikçe, kan şekerinin düzeyi yükselir. Aynı zamanda glisemik indexi yüksek olan besinler, kan şekerini hızlı yükselttiği gibi, kan şekerinin hızlı düşüp kısa sürede acıkmaya neden olur. Böylelikle kişilerde aşırı yeme duygusu gelişerek kilo alımı gerçekleşir. Glisemik indexi yüksek olan bazı besinler; haşlanmış patates, meyveli gazlı içecekler, beyaz ekmek, beyaz pirinç, muz…

 

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: