KIZARTMA YEMEDEN ÖNCE BU YAZIMI OKUYUNUZ

Reklam
KIZARTMA YEMEDEN ÖNCE BU YAZIMI OKUYUNUZ

 

İsveçli bilim adamlarının 2002 de yaptıkları araştırmada bazı hazır besinlerde akrilamit isimli kimyasal madde bulundu.

Yani  yediğimiz çıtır çıtır kızarmış patatesler, baharatlı cipsler, tahıl gevrekleri,  kızarmış  kaşarlı tostlar, bisküviler, kekler, krakerler ve daha pek çok yiyecekler sağlığa zararlı damgası yemekle karşı karşıya kaldı. Çünkü akrilamitin yüksek dozlarının farelerde kansere yol açtığı ve sinir sistemine zarar verdiği biliniyor. Acaba aynı tehlikenin insanlar için de geçerli olması söz konusu olabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Besin ve Tarım Örgütü (FAO) de yiyeceklerdeki akrilamit seviyelerinin bir sorun oluşturduğu ve oluşan risklerin ortaya konması için birçok araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

Akrilamit nasıl oluşuyor?

Akrilamit, kızartma, kavurma, fırınlama, ızgara gibi yüksek ısıyla uygulanan yiyeceklerde meydana geliyor.Haşlama, buğulama ve tütsülemede akrilamit oluşmuyor. En çok akrilamite sebep olan besinlerler patates ve tahıllardır. Fırınlama, tava veya yağda kızartma, kavurma, ızgara gibi işlemler sırasında besinin kahverengiye dönüşmesi akrilamit oluştuğunun işareti olarak gösteriliyor. Akrilamit  kanser yapıyor mu?

Hollanda’da yapılan  araştırmada akrilamitin kadınlarda rahim içi yumurtalık ve kanser riskini artırdığını  başka bir araştırmada da diyetteki akrilamit miktarıyla böbrek kanseri arasında ilişki olduğu belirlendi.

Patatesin kızartma yerine haşlanarak yenmesi tercih edilmeli.

En önemlisi 4°C nin derecenin altında veya derin dondurucuda muhafaza edilen patateslerin pişirilmesi sırasında daha çok akrilamit oluştuğundan fast-food sektöründe donuk patates kullanıldığını hatırlatmak isterim.

Patatesler kiler veya gömme dolap gibi karanlık ve serin ortamlarda saklanmalıdır.

Kızartma ısısı ve süresi uzadıkça daha çok akrilamit oluştuğundan patates dilimleri veya tost ekmeği altın sarısı renk alana kadar kızartılmalı, koyulaşmalarına izin verilmemelidir.

Kek, kraker, bisküvi, ekmek gibi fırıncılık ürünlerinde kabarmayı sağlamak için kullanılan amonyum bikarbonat da akrilamit oluşumunu artırır. Kabartıcı olarak sodyum hidrojen karbonat kullanmak daha sağlıklıdır.

Normal pişirme şartlarında ekmeğin kabuğunda içine göre çok daha yüksek seviyelerde akrilamit oluşur.

 

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: