Zayıflamak Uğruna Moda Diyet Tuzağına Düşmeyin

Reklam
Zayıflamak Uğruna Moda Diyet Tuzağına Düşmeyin

Tek Tip Rejimlerin Yolaçabileceği Sağlık Sorunları;

Tek tip rejimler uzun süreli sürdürüldügünde birçok ciddi hastalığa davetiye çıkarıyorlar. Bunları kısaca şöyle özetleyebilirim:

 • Osteoporoz
 • Safra taşları,
 • Böbrek hastalıkları
 • Kardiyovasküler hastaliklar
 • Bazal metabolizma hızının düşmesi ( Vücudun çalışma hızı )
 • Anemi ( Kansızlık )
 • Dikkat azalması
 • Uyuşukluk
 • Saç dökülmesi
 • Yorgunluk
 • Bulantı ve kusma

 

Besin öğeleri yönünden dengesiz ve çok düşük kalorili diyetler sağlığınızı ciddi şekilde tehdit edebilir. Bunlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

MONTIGNAC DİYETİ

Karbonhidrat içeren besinlerle pro­tein içerenlerin birbirinden ayrı alınması (besinleri ayrıştırma) esasına dayanıyor. Montignac prensiplerine göre, öncelikle besinler sınıflandırılıyor. Yani enerji veren karbonhidratlar, protein­ler ve yağlar ile enerjik ol­mayan lifler, su,  vitamin,  mineral ve olîgo  elementler birlikte alınmıyor. Bu tür beslenme mide ve bağırsak sistemini   bozuyor   ve   hastalıklara sebep oluyor.. Ayrıca sinir sisteminde de tahribat yapıyor.

KAN GRUBU DİYETİ

İnsanları kan grublarına göre sınıflayıp her bir grubu bazı besinlerden tamamıyla yoksun bırakmaya dayalı düşük kalorili bir aldatmaca. Ancak bu yasaklamaların bireylerde ciddi besin ögesi yetersizliklerine yol açacağı ve kalori kısıtlamasının da metabolizmada yaratacağı harabiyet düşünülecek olursa sağlık açısından ne denli zararlı olacağını anlamak çok zor değil. Kisileri besinlerden uzaklastirarak yetersiz ve dengesiz beslenmeye yöneltiyor. Mesela bu diyet tipinde X kan grubu mensuplarının kesinlikle süt ürünleri almaması öneriliyor. Ancak Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak şunu merak ediyorum, kisinin ilk tanıdığı besinin anne sütü olduğunu ve süt ürünlerinin çok yararlı besin değerleri düşünüldüğünde bunun nasıl zararlı bir ögüt oldugunu ifade ediyorlar ? Fiziksel sağlığı olumsuz etkileyecek bu tip iddialı diyetlerden uzak durulmasında büyük yarar görüyorum.

İSVEÇ DİYETİ

İster bu diyeti yapın, isterseniz sadece su içerek yaşayın… Çok düşük kalorili diyetlere  örnek. Aslında diyet demek bile yanlış…..Sonuç yetersiz besin öğesi alımı, kolesterol düzeyinde artış, su ve kas kaybı, halsizlik, sinirlilik, anemi vs… Bu listeyi çok daha artırmak mümkün. Diyet sonunda bazal metabolizma hızı minumumlara düşüyor. Bu arada siz diyet bittiği için normal yemeye başlıyorsunuz, kalori artımı ve metabolizmadaki düşüş sonunda verilen kiloların geri alımı ve birde buna faiz eklenmesi… İki katı kilo alımı…….

HOLLYWOOD DİYETİ

İlk 2 gün sadece meyve suyu vererek yapılarında bulunan antioksidan özellik gösteren vitaminlerin ve pigment maddelerinin etkisiyle vücudun zehirli artıklardan temizlenmesini ileri süren bir uygulama. Sonraki günler sadece salata, pişmiş sebze ve salata öneriliyor. Çok düşük kalorili diyetlere bir başka örnek. Kısa sürede fazla kilo kaybını hedefleyen bu diyetle su ve kas kaybı ile 1 hafta sonrasında ayakta durmanız bir mucize. Özellikle en kuvvetli öğününüz olması gereken öğle öğününde sadece yeşil salata önermesi de en aktif olmanız gereken saatlerde çalışma veriminizi minumuma indirecektir. Bu diyetten sonra metabolizmada oluşan yavaşlama, günlük enerji harcamasını azaltacağından normal beslenmeye dönüldüğünde süratle kilo alınması kaçınılmazdır.

MANKEN DİYETİ

Protein alımı yok denecek kadar az. Sadece kahvaltı gevreği, sebze ve salata içeren çok düşük kalorili bir diyet. Günlük tüketim 500-600 kaloriyi geçmez. Böyle bir diyeti yorumlamak bile gereksiz. Çünkü bu tip uygulamalar sonrasında, oluşan defektleri düzeltmek ve eski sağlığınıza dönmek hayli güç olacaktır.

SOĞAN ÇORBASI DİYETİ

Yağın kesinlikle yasak oldugu bu 3 günlük diyette, anlaşılacğı gibi doğru düzgün tek yemeğiniz soğan çorbası,  beyaz peynir, çay, meyve (üzüm ve muz hariç) ile pi­rinç lapasına çok kısıtlı olarak izin veriliyor. Vücutta doku (kas) kaybı yaratmasi nedeniyle bazal metabolizma hızını yavaşlatıyor ve tekrar kilo almayı kolaylaştırıyor.

DR.ATKINS DİYETİ

Yağlı  ve proteinli besinlerin tamamiyle serbest olduğu bu diyette karbonhidratlı tüm besinler yasaktır. Kalp hastalığına davetiye çıkarıyor. Karbon­hidrat eksikliği vücutta ‘keton” adı  verilen ve yüksek miktarları çok  zararlı olabilen maddelerin artmasina yol açabilir. Ayrıca kan şeker dü­şüklüğü ve eksikliği de kendini gösterir.

Uzm.Dyt Özalp Kaya

https://www.facebook.com/dyt.ozalpkaya

https://twitter.com/dytozalpkaya

www.ozalpkaya.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: