Obezite Ve Gıda İntoleransı Arasındaki İlişki Nedir?

Reklam
Obezite Ve Gıda İntoleransı Arasındaki İlişki Nedir?

diet-1324036-1598x1062

Neden Aşırı Yiyoruz?

Hem açlık hem de depresyon önemli bir sorunla ilgilidir: “Vücudumuzda Serotonin eksikliği”.

Serotoninin, ruh hali üzerindeki etkisi genel olarak bilinmektedir ancak çok önemli bir etkisi daha vardır: “Bizim doymuş hissetmemizi sağlar.” Bilimsel araştırmalarda, sağlıklı serotonin üretimi olmayan insanların, ağır bir yemekten sonra dahi doymadıkları kanıtlanmıştır ve bu kişilerin depresyon oranları da sağlıklı kişilere kıyasla çok daha yüksektir.

 

Serotonin Vücudumuzda Nerede Üretilir?

Birçok kişi serotoninin sadece beyin tarafından üretildiğini zanneder ancak beyin serotoninin sadece yüzde 5’ini üretir. % 95’i ise ince bağırsakta üretilir.

 

Vücutta Serotonin Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı serotonin üretimi için, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak gereklidir. Bağırsaklarımızda enflamasyon mevcutsa, serotonin üretimi düşer ve yan etkiler ortaya çıkar.

 

Gıda İntoleransı Bağırsaklarımızda Şiddetli Enflamasyona Neden Olur

Enflamasyon, serotonin eksikliğine sebep olur ve kilo alımına yol açar.

Vaka Sunumu

Emel Hanım çok zayıf bir çocukluk dönemi geçirmiş, 23 yaşına, evlenene kadar da hiçbir kilo problemi yaşamamıştı; fakat bu dönemde geçirdiği sık enfeksiyonlar sonucunda çok fazla antibiyotik tedavisi gördü ve  2 yıl içerisinde 53 kg olan ağırlığı 65 kg’a ulaştı. Bu dönemde kendi başına çok fazla diyet yaparak 30 yaşına kadar 60-67 kg arasında kalmaya çalıştı; fakat 39 yaşında engellenemeyen iştah, tatlı istekleri, mide ve bağırsak problemleri sonucunda 87 kiloya kadar çıktı.

 

Bir çok kez diyet ve egzersiz yapmasına rağmen özellikle tatlı konusunda dayanamayıp diyeti bir süre sonra bozuyordu. Daha sonrasında psikolojik olarak aç kalırsa zayıflayabileceğini düşündüğü için düşük kalorili diyetleri denedi; fakat ne kadar az yemek yerse yesin kilo veremediğini, aksine daha fazla kilo aldığını gördüğünden kendi başına yapamayacağını bir uzmandan yardım alması gerektiğini anladı ve doktora başvurdu. Doktoru tarafından kendisine genel bir check-up yapıldıktan sonra, Emel Hanım’a kan tetkiklerinde hiçbir problem olmadığı ve bir diyetisyen ile görüşmesi gerektiği söylendi.

 

Emel Hanım’ ın diyetisyeni tarafından alınan notları;

  • tatlı yeme isteği yüksek
  • gün içerisinde düşük kalorili beslenme ( ortalama 1200 kcal)
  • egzersiz; haftada 2 kez yürüyüş
  • gaz ve şişkinlik şikayeti
  • peklik tarif ediyor
  • sıvı tüketimi düşük, çay ve kahve tüketimi fazla

Emel Hanımın doktoru, şeker hastalığı yatkınlığını ölçmek için şeker yüklemesi yapılmasını istedi. Gelen sonuçlar da kan şekerinin normal olduğu gözlendi.

 

Emel Hanım’dan PinnerTest yaptırması istendi
Yaş : 39
Ağırlık : 89.3 kg
Boy: 164 cm
Yağ yüzdesi % 39.2 ( %21-28 arasında olması gereken rakamlar)
Metabolizma ölçümü : 1265 kcal ( olması gerek rakamlar 1456-1876 kcal) – düşük metabolizma hızı

 

Emel Hanım’ın PinnerTest sonuçları
Buğday, kahve, elma, soya fasulyesi intoleransı olduğunu öğrendi. Özellikle buğday içeren tüm besinler diyetten çıkarıldı yerine çavdar-yulaf içeren 1700 kcal diyet takibi başlandı. Haftada 3 gün egzersiz önerildi, su tüketiminin arttırılması istedi.

 

4 ay sonra Emel hanım’dan alınan sonuçlar;
Ağırlık : 68.6 kg
Boy: 164 cm
Yağ yüzdesi % 30.2 ( %21-28 arasında olması gereken rakamlar)
Metabolizma ölçümü : 1495 kcal ( olması gerek rakamlar 1456-1876 kcal) ,

 

Emel Hanım’ın PinnerTest sonrası yorumu
Emel Hanım’ın notu: Diyete başladığımda kan bulgularımda sorun olmadığını; fakat bazı besinlerin bana dokunabileceği söylendiğinde açıkçası çok heyecanlanmıştım, çünkü yıllardır sağlıklı diye tükettiğim besinlerin bana dokunduğundan zaten şüpheleniyordum. Sonuçlar geldiğinde zayıflamak için sürekli tükettiğim kepek ekmeği ve elmanın bana dokunduğunu duyunca çok şaşırdım. Diyetisyenimle çok farklı bir diyet yaptık. Hiç zorlanmadım, tatlı isteklerim azaldı, şişkinlik ve gaz şikayetlerim ortadan kalktı ve peklik artık yaşamıyorum. Çok rahat bir diyet yaptım ve istediğim kiloya ulaştım. Artık çok mutluyum, çünkü metabolizmamı yavaşlatan ve bana kilo aldıran besinleri biliyorum. Sağlıklı bir şekilde diyetimi düzenleyebiliyorum.

Untitled-2

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: